Huvide konflikti vältimine ja ennetamine

17. oktoobril külastas Tallinna Teeninduskooli Remo Perli Politsei- ja Piirivalveameti korruptsioonikuritegude büroost. Juttu oli korruptsioonist ning selle olemusest. Pulkadeks lahti sai võetud korruptsiooni olemus, uuriti selle nägu ja mõju. Vastuse said küsimused, kuidas korruptsioon meid kõiki puudutab ja jagati nõuandeid, kuidas eksimusi vältida. Eraldi sai rõhtutatud era-ja avaliku sektori erinevusi.

Kõige levinum korruptsiooni definitsioon on ametikoha või võimu kuritarvitamine omakasu eesmärgil. Laiema määratluse järgi on korruptsioon usalduse kuritarvitamine. Korruptsiooni defineerimisele saab läheneda kahte moodi, vastavalt kas seadusekeskselt või avaliku arvamuse keskselt. Seadusekeskne määratlus lähtub sellest, mida seadustes korruptsiooniks peetakse, samas kui avaliku arvamusel põhinev definitsioon lähtub laiemast avalikust arvamusest.

Korruptsioon avaldub nii avalikus, era- kui kolmandas sektoris. Selline juhtum, kus poe ostujuht saab altkäemaksu tootjalt, et see tema kaupa eelistaks, on näide erasektori korruptsioonist, kuna selle tegevusega kuritarvitatakse oma ametikohta ning tehakse ettevõttele kahju. Teine näide erasektori korruptsioonist on see, kui järelevalvet tegev ettevõtja saab meelehead järelevalve erapooliku tegemise eest või tegemata jätmise eest. Allikas: www.korruptsioon.ee