Täiendav eesti keele õpe 2020/2021
2020/2021 õppeaastal viidi Tallinna Teeninduskoolis PRÕM täiendava keeleõppe raames läbi kolm eesti keele kursust.
Tegevus „Eesti keeles uude kooli“ programmis osales kokku 15 õpilast. Lisaks koolimajas toimunud tundidele osalesid õpilased kahel õppekäigul koos erialaõpetajate Kerli Vint ning Diane Sarapuu-Kelder juhendamisel. Külastati hotell Palace, kus ühel õppekäigul tutvuti hotelli kui majutusasutuse tegevustega, õpiti sõnavara mis on seotud majutusega ja majapidamistöödega hotellinumbritubades, hommikusöögi teeninduse ning konverentside korraldamisega. Teisel külastusel hotelli keskenduti restorani töö sõnavarale. Rääkimisoskuse arendamine toimus suulise suhtluse kaudu – küsimusi küsis nii personal õpilastelt kui ka õpilased personalilt. Arendati ka kirjutamisoskust – õpetaja poolt koostatud töölehti kasutades õppekäigu jooksul ja pärast õppekäigu lõppu.
Tegevus „Täiendav eesti keele õpe teenindajatele“ õpe alustas sügisel 2020, kuid jätkub õppekäikudega veel 2021 aasta sügisel. Keelekursusel osalevad hotelliteenindajad HT20-PV grupist, kokku 9 õpilast.
Tegevus „Erialane eesti keel keskkoolijärgsetele gruppidele“ õpe sisaldas nii õppekäike kui praktiliste tundide raames aktiivset keeleõpet. Koka eriala õpilased (8) osalesid praktilises kondiitriõppe tunnis koos õpetaja Ellen Lesseliga. Teine praktiline tund toimus restoraniteeninduse õpetaja Kaimar Palm juhendamisel. Keeleõpe toimus läbi aktiivse õppetegevuse – võeti läbi kohvi valmistamine, flambeerimine ning mokteilid ja kokteilid. Kõikide õpetaja poolt antud ülesannete puhul oli olulisel kohal loovusmoment, etteantud tehniline pool ja esitlemise pool, millele tuginedes oli õpilasel nö „turvaline keskkond“ praktilise tegevuse või tulemi näol, et mitte tunda hirmu rääkimise ja eneseväljendamise ees.
Klassist välja!
Kevadel 2021 jõuti õppekäikudele. Esimesena külastati Tallinna Botaaniakaeda, kus tutvuti Eesti söödavate taimedega ning, mida taimedest tehti varem (19. saj) ja mida tehakse praegu. Jalutuskäigul „Meelte aias“ õpiti tundma ja nimetama erinevaid maitsetaimi ja räägiti nende kasutusvõimalustest. Tutvuti troopikamaja ja eksootiliste (kohviuba, vanill, pipar, tee) taimedega ning lõpetuseks mängiti mängu õiglasest kaubandusest mille tulemusel saadi rohkem teada õiglase kaubanduse põhimõtetest.
Teine õppekäik viis õpilased linnast välja maale Kalamatsi Meiereisse ning Põhjaka mõisa. Meiereis räägiti juustude valmistamisest, degusteeriti erinevaid juuste ja kirjeldati üksteisele maitsete erinevuseid. Vastuvõtjaga arutati turustamise probleeme ja kuulati meierei tulevikuplaane ja väljakutseid. Jalutuskäik Esna külas ja ajalooga tutvumine. Põhjaka mõisa pere tutvustas oma tooteid ja andis ka maitsta. Jutustus sellest, kuidas tuli idee alustada äri, haridusest, klientidest ja viinaköögist. Restorani menüü kirjeldus võeti ette ning räägiti mida muutis elu koroona ajastul ja kuidas restoran oma toodangut sel ajal tarbijani toimetas. Jalutuskäigul Põhjaka aias saadi teada, mida restoran kohapeal kasvatab – maitsetaimed ja mida roogadeks valmistamb. Kuulsa rabarberimorsi retsepti jagati ka.
Tahaks midagi magusat!
PRÕM tegevus “Erialane eesti keel keskkoolijärgsetele gruppidele“ õpe sisaldab lisaks tavakeeletundidele nii õppekäike kui praktilisi tunde.
Esimene praktiline tund viis õpilased 27. jaanuaril kondiitri laboritund koos õpetaja Ellen Lesseliga. Kuus KK20-KV kokagrupi õpilast õppisid eesti keelt läbi praktilise tegevuse valmistades klassikalist Tarte au Cirton torti.
Keeletunni raames õpiti uut sõnavara teemadel: toorained, tööriistad ning tegusõnad. Toidu valmistamise ajal rääkis iga õpilane mida teeb, milleks ja kuidas. Vesteldi veel praktikakogemustest, mida on praktikal õpitud, mis õpilastele meeldib koka eriala töös, mis toite on praktikal valmistatud ning millised on õpilaste edasised plaanid peale kooli lõpetamist.
Õpilaste tagasiside tunnile: „Laboritöö tund meeldis selle poolest, et erines klassitööst ja sai nii töötada kui ka keelt praktiseerida.“ Mõnede arvates keele õppeprotsess sellisel kujul on lihtsam/lõbusam ja kasulikum. Tarte au limon õnnestus suurepäraselt tänu õpetaja Elleni kannatlikkusele ja abile. Õpilaste arvates kõik oli arusaadav, tööprotsess huvitav ja sidrunikook maitsev.
Kui soovid ka ise hõrgutavat torti valmistada, siis siin on retsept ja tööjuhis.
Tarte au Citron
Retsept: Merle Ehrbach
24 cm vorm
Taigen: tartalet
- 120 g võid
- 80 g tuhksuhkrut
- 60 g munakollast
- 250 g jahu
- 10 ml külma vett
- näpuotsaga soola
Töö käik
Valmista tartaleti põhi: sega mikseriga kokku või ja tuhksuhkur, lisa munakollased. Viimasena lisa jahu ja sool. Rulli taigen parajaks paksuseks ja kata sellega seest tartaleti vorm. Vajuta ääred näppudega kinni, lõika küpsetuspaber paraja suurusega, aseta tartaletile ja vala pärgamendile kuivatatud herned, need aitavad tartaletil ilusat vormi hoida. Küpsetastemperatuur 180 °C 15 minutit, seejärel võta pealt paber koos hernestega ja küpseta veel umbes 15 minutit (vastavalt ahjule)
Lase jahtuda ja valmista kreem.
Kreem
- 80 g munakollast
- 200 g mune
- 1 g soola
- 130 g suhkrut
- 180 g sidrunimahla
- 5 g sidrunikoort
- 150 g võid
Töö käik
Võta kuumakindel nõu ja pane veevann pliidile. Pane kaussi munakollased, muna, sool, suhkur, sidrunimahl ja sidrunikoor seda vispliga ühtlaseks massiks. Kuumuta kuni segu hakkab paksenema, lisa kuubikuteks lõigatud või, sega kuni või on sulanud ja moodustanud ühtlane mass.
Vala segu eelküpsetatud tartaleti põhja ja pane ahju küpsema 6-8 min 180 °C.
Pane jahtuma ja külma.
Täiendavat Eesti keele õpet toetas