- Sündmus sündmus on möödas
Kuldne Kulp 2022
9. veebr. 2022 kell 08:00–15:00
Kuldne Kulp on Teko pika ajalooga noorte peakokkade konkurss, kus osalejatel tuleb näidata oskust menüü koostamisel ja valmistamisel. Võistluse teemaks on kahekäiguline pidulik lõunasöök, mis koosneb pearoast ja desserdist. Pearoa põhitooraineks on terve roogitud lõhe. Pearoog peab sisaldama kastet ja vähemalt 3 lisandit. Dessert peab sisaldama porgandikooki, Crème anglaise ja vähemalt üht lisandit puuviljadest või marjadest. Võistlus koosneb kirjalikust eelvoorust, kus hinnatakse loomingulisust (roogade komponeerimisel ja visuaalsel väljapanekul) , kohustusliku tooraine kasutamist ja tellimislehe vastavust retseptidele, roogade tehnoloogilist kirjeldust, roogade omavahelist sobivust menüüs ja kirjaliku töö vormistuse vastavust etteantud nõuetele.
Võistluspäev koosneb tehnilisest ülesandest – lõhe fileerimisest ja portsjoneerimisest, 4 portsjonit pearoaks, supikogu ettevalmistamisest (lõpuste, silmade eemaldamine). Tehnilise ülesande sooritamiseks on aega 30 min. Pärast tehnilist ülesannet tuleb valmistada 4 portsjonit pearooga ja desserti, millest üks pannakse välja esitluslauale ja teised viiakse žüriile degusteerimiseks. Kõik toidud serveeritakse vastavalt loosinumbrile, pearoog serveeritakse 2,5 tundi ja dessert 3 tundi pärast võistluste algust. Toidud serveeritakse korraldaja poolt etteantud nõudele, enda nõusid võistlusele kaasa võtta pole lubatud. Taldrikud serveerimiseks on valged, pearoal ümmargune taldrik, läbimõõduga 32 cm, desserdil kandiline taldrik, mõõtudega 26,5×16 cm. Võistlejatel on kaasas oma noad ja lubatud on kaasa võtta väikevahendeid (kaal, taimer, termomeeter). Elektrilistest vahenditest on lubatud kaasa võtta: käsimikser, saumikser, kutter. Võistluse ajal on võistlejal kasutada üks ahi (vastavalt loosinumbrile). Mõlemas köögis on üks sous vide masin temperatuuriga 54℃ (kasutada saab seda max 8 võistlejat).
Zürii hindab lõppvoorus töökorraldust köögis ja tööplaani kasutamist, hügieeninõuete täitmist, toiduvalmistamise tehnoloogiatest kinnipidamist, tooraine ökonoomset kasutamist, kohustusliku tooraine kasutamist, lõhe fileerimist, portsjoneerimist ja tehnilise ülesande tulemust. Lisaks jälgitakse roogade serveerimist ja välimust, loomingulisust (roogade komponeerimist ja visuaalset väljapanekut) ning roogade maitset ja roogade omavahelist sobivust menüüs. Lõppvooru tulemuste põhjal autasustatakse kolme paremat osalejat. Žüriil on õigus välja anda eripreemiaid. Lõppvoorus osalenud ja häid tulemusi näidanud õpilastel on edaspidi võimalik esindada kooli nii vabariiklikel kui rahvusvahelistel võistlustel.
9.02 võistlusel osalevad Ceitlyn Pihle, Nikita Krassi, Oleksandr Bozbey, Aljona Koch ja Jelizaveta Shalova. Noorte peakokkade tööle annavad hinnangu Dina Aarma ja Küllike Varik (tehniline ülesanne ja köögitöö), Veronika Eesmann, Karen Stimmer, Timo Otstavel ja Maria Rezev (toidu väljapanek ja maitse).